W dniach 18-19 maja 2017 uczniowie II klasy o profilu technik logistyk odwiedzili, co w naszej szkole stało się już tradycją, Poznań – stolicę polskiej logistyki.

Pierwszego dnia wycieczki uczniowie zwiedzili Centrum Techniki Magazynowej PROMAG, a w nim ekspozycję „MAGAZYN PRZYSZŁOŚCI”, następnie Terminal Intermodalny POLZUG HUB w Gądkach oraz Krajowe Laboratorium EPC/RFID w Instytucie Logistyki i Magazynowania – pierwszy tego typu obiekt w Europie. Drugiego dnia uczniowie odwiedzili nowoczesną fabrykę Volkswagena – zakład w Swarzędzu wraz z jego Centrum Szkoleniowo-Treningowym. W chwilach wolnych uczniowie poznawali poznańskie Stare Miasto.

„MAGAZYN PRZYSZŁOŚCI” to nowopowstały obiekt firmy PROMAG SA, który jest miejscem największej w Polsce stałej ekspozycji urządzeń techniki magazynowej. Dzięki tej multimedialnej ekspozycji uczniowie mogli poznać trendy i nowe technologie, które mają szansę w najbliższych latach podnieść efektywność procesów logistycznych realizowanych w przedsiębiorstwach. Centralną część ekspozycji stanowi w pełni zautomatyzowana linia kompletacji, paletyzacji, transportu wewnętrznego i składowania. Zaprezentowane tutaj rozwiązania zostały stworzone przez autorytety naukowe oraz praktyków z branży logistycznej. Mieliśmy okazję na własne oczy zobaczyć efekty wdrożenia innowacyjnych rozwiązań w magazynie. Zwiedzający mogą również zaprojektować własne rozwiązania intralogistyczne za pomocą multimediów. Specjalne oprogramowanie umożliwia tworzenie wizualizacji magazynu, szatni lub warsztatu. Dwie drużyny wyłonione z grupy uczniów – trzy dziewczyny kontra trzech chłopaków rozwiązali quiz logistyczny zakończony remisem.

Następnie udaliśmy się do miejscowości Gądki pod Poznaniem. Ta dawna wieś szlachecka pochodząca z 1580 roku obecnie została zdominowana przez liczne duże obiekty logistyczne i całkowicie zmieniła swój charakter. Gądki położone są przy drodze krajowej nr 11 – na tym fragmencie jako droga szybkiego ruchu S11, ok. 6 km od wjazdu na A2. Znajdują się tutaj m.in. magazyn sieci odzieżowej H&M, z którego towary rozwożone są do Europy Środkowej i Wschodniej, centrum dystrybucyjne Fresh Logistics, Raben Logistics Polska Centrala.

My zwiedziliśmy Terminal Intermodalny POLZUG HUB – pierwszy tak duży terminal kontenerowy w Polsce uruchomiony w 2011 roku. POLZUG Intermodal od roku 1991 jest operatorem własnych pociągów kontenerowych kursujących pomiędzy portami Morza Północnego w Hamburgu, Bremerhaven i Rotterdamie oraz terminalami w Polsce i Europie Wschodniej. Udziałowcami spółki są: HHLA Intermodal GmbH (Hamburg), DB Mobility Logistics AG (Berlin) i PKP Cargo S.A. (Warszawa). Polzug Intermodal jest również operatorem całej sieci terminali w Polsce, zlokalizowanych m.in. w Dąbrowie Górniczej, Wrocławiu i Pruszkowie k/Warszawy. Firma POLZUG Intermodal oferuje swoim klientom inteligentne rozwiązania intermodalne i logistyczne z niemieckich i polskich portów morskich na obszar Polski i państw WNP. Sieć połączeń transportu intermodalnego firmy Polzug Intermodal umożliwia szybki i efektywny transport ładunków do pięciu najważniejszych centrów gospodarczych: Poznania, Wrocławia, Katowic, Łodzi i Warszawy. Usługi obejmują dostawę do drzwi, składowanie kontenerów na terminalach lądowych, elektroniczny system raportowania usług depotowych oraz pełny zakres obsługi celnej.
Wydajne terminale kontenerowe, sprawne systemy transportowe oraz szeroki zakres usług logistycznych tworzy kompleksową sieć pomiędzy portami morskimi i europejskim zapleczem lądowym.

Terminal kontenerowy w Gądkach stanowi zaplecze transportowe dla portów morskich. Jego zaletą jest to, że w porcie można dowolnie formować składy pociągów, bez podziału na miejsca przeznaczenia w Polsce.

Obecnie wszystkie pociągi kontenerowe Polzug Intermodal, wyjeżdżające głównie z Hamburga i Bremerhaven, przyjeżdżają przez HUB w Gądkach. Są to regularne, bezpośrednie pociągi wahadłowe kursujące codziennie. Na HUB w Gądkach kontenery są przeładowywane na krajowe pociągi i kierowane do odpowiednich terminali, zgodnie z miejscem przeznaczenia przesyłki. Kontenery przeznaczone na rynek lokalny w rejonie Poznania są przewożone z HUB do miejsca przeznaczenia transportem samochodowym. Dużą zaletą lokalizacji terminalu jest jego centralne położenie na trasie przewozów „wschód-zachód”. Rozwiązanie to zwiększyło jego niezawodność, przyczyniło się do zwiększenia elastyczności w kształtowaniu przewozów, a przede wszystkim do ekonomicznego zbliżenia rejonu Poznania i portów Morza Północnego. Skrócony też został czas przewozu na trasie pomiędzy Hamburgiem a Poznaniem z dotychczasowych 18 godzin do 12 godzin.
Ruch na terminalu był duży, toteż uczniowie mieli okazję zaobserwowania licznych operacji przeładunkowych. Przeładunków dokonywano za pomocą dźwigów kontenerowych (udźwig do 45T). Terminal dysponuje sześcioma Reachstackerami i dokonuje przeładunków kontenerów 20‘-40‘/40‘HC/45‘/ TC), nadwozi wymiennych oraz naczep siodłowych.

Drugiego dnia wycieczki uczniowie zwiedzili fabrykę Volkswagena – tym razem zakład w Swarzędzu. Dotychczas uczniowie naszej szkoły odwiedzali zakład w Antoninku. Volkswagen Poznań to najnowocześniejsza w świecie fabryka samochodów użytkowych i komponentów. Fabryka ciągle się rozwija i rozbudowuje. W ubiegłym roku otwarto zakład we Wrześni. W Polsce Volkswagen produkuje różne wersje modeli Caddy, Caddy Maxi, TransporteraT6 i najnowszą generację modelu Crafter. W poznańskiej fabryce powstaje 720 samochodów w ciągu doby. Podstawą sukcesu jest dobry zespół. Dzięki fachowości, zaangażowaniu i pasji pracowników powstają wysokiej jakości auta doceniane przez użytkowników na całym świecie.

Najpierw uczniowie mieli okazję zobaczyć nowoczesne, bogato wyposażone Centrum Szkoleniowo-Edukacyjne, gdzie nowo przyjmowani pracownicy przez trzy miesiące najpierw ćwiczą do woli swoje czynności zanim zastaną dopuszczeni do produkcyjnych stanowisk pracy. Centrum podzielone jest na sektory odpowiednio do działów produkcji. Przy każdym sektorze jest niewielka sala wykładowa, gdzie instruktorzy omawiają niuanse pracy na każdym stanowisku.

Następnie w olbrzymiej hali produkcyjnej uczniowie obserwowali zrobotyzowane i zautomatyzowane linie produkcyjne. Volkswagen stosuje najnowocześniejszy na świecie logistyczny proces zaopatrzenia i produkcji Just-in-sequence. O ile dostawy na czas Just-in-time skupiają się głównie na eliminacji zapasów, o tyle Just-in-sequence koordynuje dodatkowo kolejność realizacji dostaw. W branży motoryzacyjnej mamy do czynienia z wysoce zindywidualizowaną produkcją – w jednym czasie produkuje się różne wersje samochodów według różnych upodobań odbiorców. Chodzi więc o to, aby dostawy na linie produkcyjne były realizowane według określonej kolejności. Niezbędne jest przekazywanie dostawcy informacji już na etapie przygotowania dostaw. Dzięki temu już na etapie realizacji dostawy wybrane komponenty układane są zgodnie z późniejszym zapotrzebowaniem na linii produkcyjnej. Dzięki wykorzystaniu numerów VIN, indywidualnych dla każdego pojazdu, nie ma możliwości, by komponenty dedykowane poszczególnym egzemplarzom montowanego samochodu zostały pomylone. Dostawy dla Zakładu Volkswagen Poznań realizuje operator logistyczny Imperial Logistics.

Dostawy części potrzebnych do produkcji pochodzą z całego świata od ponad 1500 dostawców.
Priorytetem fabryki jest produkcja samochodów bezpiecznych dla użytkownika i otoczenia, dlatego ciągle doskonalone są systemy ochrony.

Uczniowie poznali również politykę personalną Volkswagena: pracownik wypoczęty i niezestresowany nie popełnia błędów. Proces produkcyjny zorganizowano tak, by nie wykonywać niepotrzebnych ruchów. Widzieliśmy pomieszczenia socjalne dla pracowników (uwagę zwróciły specjalne szklane kabiny dla palaczy papierosów). Poznaliśmy też całkowicie zinformatyzowany sposób przepływu informacji kadrowej.

Elżbieta Stużyńska
Foto: Milena Grabowska, Damian Najduch, Patrycja Zacharewicz

Nasza szkoła 
ma tytuł 
"Szkoły Uczącej Się"

Cewntrum Edukacji obywatelskiej

Współpracujemy z: 

ECDLPolska

 


Portal Miejski

Redakcja: Mirosława Siemianowska, Agnieszka Kostrzewa
Projekt i wykonanie: Zdzisław Niewiadomski
Copyright © 2005-2017 Zespół Szkół Ekonomiczno-Handlowych w Olsztynie