W dniach 1-2 czerwca 2017 r. kolejna grupa uczniów kształcących się w zawodzie technik logistyk, tym razem z klasy III udała się do Poznania, stolicy polskiej logistyki.

Program wycieczki był dosyć obszerny: Centrum Techniki Magazynowej PROMAG, a w nim ekspozycja „MAGAZYN PRZYSZŁOŚCI”; największy Terminal Intermodalny POLZUG HUB w Gądkach; Lech Browary Wielkopolski - Kompania Piwowarska SA; Muzeum Archeologiczne w Poznaniu. W chwilach wolnych uczniowie poznawali poznańskie Stare Miasto.

CENTRUM TECHNIKI MAGAZYNOWEJ PROMAG to miejsce w Poznaniu, gdzie można poszerzyć swoją wiedzę logistyczną. Centralną częścią CTM PROMAG jest ekspozycja nowoczesnych rozwiązań intralogistycznych o nazwie MAGAZYN PRZYSZŁOŚCI. MAGAZYN PRZYSZŁOŚCI to połączenie multimedialnych prezentacji oraz zautomatyzowanej linii transportu, paletyzacji, składowania i identyfikacji produktów. W linii zastosowane zostały najnowsze rozwiązania z dziedziny automatyki, robotyki oraz identyfikacji produktów m.in. regały z układnicą paletową, roboty firmy COMAU, systemy identyfikacji towarów, systemy transportu wewnętrznego. MAGAZYN PRZYSZŁOŚCI jest otwarty dla studentów, uczniów szkół średnich, środowiska naukowego związanego z logistyką, logistyków praktyków, menedżerów i pracowników odpowiedzialnych w firmach za przepływ towarów, magazyny oraz inwestycje w logistykę wewnętrzną.

Ponieważ wizyta a Centrum przypadła w Dniu Dziecka, na uczniów (chociaż wszyscy byli pełnoletni) czekały liczniejsze niż zazwyczaj nagrody. W quizie logistycznym dziewczyny contra chłopaki, zdecydowanie wygrały dziewczyny. Również podchwytliwe pytania prowadzącego spotkanie nie sprawiły uczniom kończącym trzecią klasę technikum większych problemów.

Zwiedzając największy Terminal Intermodalny POLZUG HUB w Gądkach uczniowie poznali specyfikę transportu intermodalnego, zobaczyli różne rodzaje kontenerów, które są najpopularniejszą jednostką ładunkową w transporcie zarówno lądowym, jak i morskim, zobaczyli urządzenia do ich przeładunku, a także wagę do ważenia kontenerów oraz wagony do ich przewozu. Uczniowie dowiedzieli się, jak wygląda proces przyjmowania kontenerów, sprawdzenie, czy ich stan nie został naruszony. Uczniowie obserwowali operacje przeładunkowe oraz składowanie kontenerów, dowiedzieli się, w jaki sposób znakuje się wagony kolejowe oraz znakuje i plombuje kontenery wielkie. Ciekawostką był – przewrócony na bok – pusty kontener, który urwał się podczas przeładunku. Kontener miał uszkodzone górne naroża zaczepowe.

Transport intermodalny ciągle się rozwija: mówiono o odbudowie Jedwabnego Szlaku oraz perspektywach współpracy z naszymi południowymi sąsiadami oraz lepszym wykorzystaniu polskich portów morskich.

Kolejna atrakcja wycieczki to Lech Browary Wielkopolski – duży browar przemysłowy w Poznaniu o mocach produkcyjnych ok. 7,5 mln hl. Zakład jest własnością spółki Kompania Piwowarska S.A. W czasie zwiedzania przewodnik – emerytowany, długoletni pracownik browaru i wielki znawca sztuki piwowarskiej przedstawił historię browaru oraz fakty i ciekawostki o piwie. Na własne oczy zobaczyliśmy, jak firma łączy nowoczesne technologie z tradycją. Browar jest dobrym przykładem popularnej na świecie turystyki przemysłowej. Uczniowie poznali proces warzenia piwa na poszczególnych działach browaru oraz proces jego pakowania i dystrybucji. Obserwowali pracę nowoczesnych, prawie całkiem zautomatyzowanych linii technologicznych napełniania i pakowania butelek, puszek, kegów. Widzieli laboratoria i pomieszczenia socjalne dla pracowników. Szczególne wrażenie sprawił „ołtarzyk” poznańskiego klubu piłkarskiego „Lech” występującego w Ekstraklasie. Dawało się wyczuć wyraźne podekscytowanie, bo właśnie pojutrze, w niedzielę miało okazać się, kto zostanie mistrzem Polski. Ostatnim punktem zwiedzania były multimedia z wystawą Kronika Browarów Wielkopolskich 1895-1995.

W drugim dniu wycieczki uczniowie zwiedzili Muzeum Archeologiczne w Poznaniu. Bogactwo wystaw i różnorodność ekspozycji zaskoczyła wszystkich. Najpierw na dziedzińcu muzeum podziwialiśmy obelisk faraona Ramzesa II, potem wystawy będące m.in. efektem dwudziestu lat polskich wykopalisk w Sakkarze - Śmierć i życie w starożytnym Egipcie, Archeologia Sudanu, Sztuka naskalna Afryki północnej –, a także Tu powstała Polska i Pradzieje Wielkopolski oraz wystawę czasową w podziemiach prezentującą skarby znalezione podczas badań archeologicznych na Starym Rynku w Poznaniu – 234 metry kwadratowe Poznania. Postanowiliśmy, że wrócimy tu jeszcze.

Elżbieta Stużyńska

Foto: Sebastian Płoński

Nasza szkoła 
ma tytuł 
"Szkoły Uczącej Się"

Cewntrum Edukacji obywatelskiej

Współpracujemy z: 

ECDLPolska

 


Portal Miejski

Redakcja: Mirosława Siemianowska, Agnieszka Kostrzewa
Projekt i wykonanie: Zdzisław Niewiadomski
Copyright © 2005-2017 Zespół Szkół Ekonomiczno-Handlowych w Olsztynie