Po raz ostatni w roku szkolnym 2016/2017 SKKT „Odkrywcy Ciekawi Świata" wybrali się na rajd pieszy. W odróżnieniu od dotychczasowych wycieczek ta miała lokalny charakter – spacerowaliśmy po naszym przepięknym mieście. Wycieczka była jednak bardzo bogata jeśli chodzi o miejsca i przeżycia jakie stały się naszym udziałem.

Po raz ostatni w roku szkolnym 2016/2017 SKKT „Odkrywcy Ciekawi Świata" wybrali się na rajd pieszy. W odróżnieniu od dotychczasowych wycieczek ta miała lokalny charakter – spacerowaliśmy po naszym przepięknym mieście. Wycieczka była jednak bardzo bogata jeśli chodzi o miejsca i przeżycia jakie stały się naszym udziałem.

Tradycyjnie rozpoczęliśmy od porannej zbiórki pod Wysoką Bramą, aby chwilę później udać się do pobliskiego Domu „Gazety Olsztyńskiej". Ten dawny budynek redakcji i drukarni gazety jest dzisiaj miejscem w którym mieści się centrum turystyczne i jednocześnie małe muzeum regionalne. Jest tam wiele do zobaczenia, a styl prezentowania eksponatów i informacji o historii regionu każdego jest w stanie zaciekawić...

Pełni wrażeń udaliśmy sie w kierunku olsztyńskiego zamku aby odwiedzić Muzeum Warmii i Mazur. Pamiątki po słynnym mieszkańcu – Mikołaju Koperniku robią do dziś niezwykłe wrażenie. Doświadczalna tablica astronomiczna, służąca wyznaczaniu momentu równonocy wiosennej, jest jednym z niezwykłych świadectw geniuszu tego astronoma. Tym bardziej, że w tym roku mija pięćset lat od momentu, w którym Kopernik opracował i zainstalował ten przyrząd w krużganku olsztyńskiego zamku. Olsztyńska warownia jest miejscem niezwykłym – pamiątki z przeszłości regionu, zabytki piśmiennictwa, kultury ludowej, archeologii, rzemiosła artystycznego – to wszystko mogliśmy podziwiać właśnie w tym miejscu. Wisienką na torcie było wdrapanie się na basztę zamkową i możliwość podziwiania panoramy olsztyńskiej Starówki wraz z pięknie meandrującą Łyną.

Półgodzinną przerwę przed kolejnym punktem dnia postanowiliśmy sobie nieco osłodzić w staromiejskiej cukierni delektując się pyszną kawą i egzotycznymi smakami lodów. Cudowna pogoda przy tej okazji przywołała trochę rejsowych wspomnień z klubowego wypadu na Wielkie Jeziora.

Krótki spacer w kierunku ulicy Żołnierskiej przywiódł nas do ostoi olsztyńskich miłośników astronomii – Olsztyńskiego Obserwatorium Astronomicznego. Tutaj na czterech piętrach mieliśmy okazję podziwiać choćby zegar, który spóźnia się o sekundę raz na 100 000 lat, jeden z trzech w Polsce i 108 na świecie, ponadto przepiękne fragmenty meteorytów, które spadły w różnych częściach świata, repliki dawnych instrumentów astronomicznych, detektor cząstek elementarnych przybywających do nas z otchłani kosmosu, niezwykle wartościowe próbki gruntu księżycowego. Wszystko to okraszone arcyciekawym merytorycznym komentarzem Pana przewodnika. Ukoronowaniem pobytu była możliwość obserwacji plam słonecznych z wykorzystaniem teleskopu oraz przepiękna panorama miasta z korony obserwatorium. Przez tych kilkadziesiąt minut wszyscy byliśmy astronomami...

Rozemocjonowani pobytem w obserwatorium, a w szczególności wartością wspomnianych próbek księżycowego gruntu ( tak, tak – szacowana wartość – 5mln dolarów, za cztery okruchy wielkości połowy główki od szpilki) skierowaliśmy się do Muzeum Przyrody w Olsztynie. Tam miła niespodzianka, standardowa ekspozycja „Zwierzęta Warmii i Mazur” czasowo została wzbogacona o gatunki afrykańskiej fauny sawannowej – antylopy, gepard, struś itd. Wiele gatunków zwierząt – mimo, że w formie eksponatów można zobaczyć tylko tam. To jest bardzo cenna możliwość, z której olsztynianie i goście naszego miasta skwapliwie korzystają licznie odwiedzając muzeum. Ciekawe aranżacje przyrodnicze również na nas zrobiły duże wrażenie. Niespiesznie obejrzeliśmy imponujące okazy regionalnego ptactwa, gadów i ssaków. Koniec zwiedzania. Jeszcze wpis do księgi pamiątkowej, że SKKT tu było....i przedostatni dzień szkoły już za nami.

W tym miejscu kończę dzisiejszą opowieść, bo i ten miły dzień w tym miejscu się kończy. Spotkamy się jeszcze na zakończeniu roku szkolnego, aby życzyć sobie udanych wakacyjnych wędrówek i szczęśliwego powrotu do szkoły we wrześniu.

Sebastian Płoński           

Nasza szkoła 
ma tytuł 
"Szkoły Uczącej Się"

Cewntrum Edukacji obywatelskiej

Współpracujemy z: 

ECDLPolska

 


Portal Miejski

Redakcja: Mirosława Siemianowska, Agnieszka Kostrzewa
Projekt i wykonanie: Zdzisław Niewiadomski
Copyright © 2005-2017 Zespół Szkół Ekonomiczno-Handlowych w Olsztynie