Podczas pobytu 22.03.2018 r. w Trójmieście uczniowie kierunku technik logistyk zwiedzili Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Muzeum otwarte dokładnie rok temu, bo 23 marca 2017 r. stanowi dziś nie lada atrakcję: 

Wyróżnia się nowoczesnością formy oraz nowoczesnością działalności wystawienniczej, edukacyjnej i badawczej, stało się – można by rzec – nowym symbolem Gdańska. Symbolizując związki wojny z teraźniejszością i przyszłością Muzeum dzieli się na trzy strefy: przeszłość, którą ukryto w podziemiach budynku, teraźniejszość, która jawi się na otwartym placu wokół Muzeum oraz przyszłość, która jest wyrażona za pomocą dominanty z punktem widokowym.

Na wystawę główną znajdującej się podziemiach budynku, na minus 3 kondygnacji, przeznaczono obszar około 5 tysięcy m2. Za pomocą różnorodnych środków: nie tylko licznych eksponatów i ekspozycji, ale i multimediów, wystawa w nowoczesny sposób przedstawia II wojnę światową z perspektywy ówczesnej wielkiej polityki, a przede wszystkim – z perspektywy przeżyć zwykłych ludzi.

Uczniowie mieli okazję poznać losy Polaków podczas II wojny światowej, a także doświadczenia innych narodów.
II wojna światowa to największa katastrofa w dziejach ludzkości, to najtragiczniejszy konflikt rozpętany przez reżimy totalitarne w imię zbrodniczych ideologii, które – odrzucając elementarne normy moralne – dopuściły się niewyobrażalnych okrucieństw i zbrodni.

W tym światowym konflikcie już od pierwszego dnia – 1 września 1939 – w centrum wydarzeń znalazła się Polska. Tamto tragiczne doświadczenie pozostaje aktualne do dziś – odnosi się do najważniejszych wyborów, przed którymi także dzisiaj staje ludzkość i każdy z nas. Tak samo jak i wtedy, również teraz uniwersalnymi wartościami pozostają wolność, godność, życie, w których obronie miliony ludzi złożyły ofiarę w latach 1939-1945.

Elżbieta Stużyńska

Foto: Aleksandra Hryniewicz, Dawid Kaczyński, Weronika Słodownik

Nasza szkoła 
ma tytuł 
"Szkoły Uczącej Się"

Cewntrum Edukacji obywatelskiej

Współpracujemy z: 

ECDLPolska

 

495 logo 91124


Portal Miejski

Redakcja: Mirosława Siemianowska, Agnieszka Kostrzewa
Projekt i wykonanie: Zdzisław Niewiadomski
Copyright © 2005-2017 Zespół Szkół Ekonomiczno-Handlowych w Olsztynie