Jest już tradycją, że młodzież technikum w zawodzie technik logistyk odwiedza w maju stolicę polskiej logistyki – Poznań.

I tym razem 15-16 maja 2018 uczniowie klasy III TL atrakcji mieli co niemiara: odbyli wizytę studyjną w firmie Marathon International Logistics – jednej z najlepszych firm z branży TSL według niezależnego rankingu Truck&Business Polska – Top 1500; odwiedzili jeden z najnowocześniejszych w Europie browarów, w którym na własne oczy zobaczyli etapy produkcji i dystrybucji dumy Wielkopolski – piwa Lech, obejrzeli cenne zbiory archeologiczne z terenów całej Polski oraz kolekcje pozaeuropejskie w Muzeum Archeologicznym, a w chwilach wolnych zwiedzali Rynek Starego Miasta.

Nowością w tym roku była wizyta studyjna w firmie Marathon International Logistics w Kostrzynie. To dla młodzieży doskonały przykład polskiej przedsiębiorczości. Z maleńkiego, jednoosobowego przedsiębiorstwa, jakim była firma jeszcze w roku 2004, powstała Grupa MARATHON zatrudniająca dziś wiele osób, których łączy miłość do organizacji bezpiecznego i sprawnego transportu, a także pragnąca wyznaczać nowe standardy w branży spedycyjnej.

O sukcesie firmy zadecydowały niezwykła pasja oraz podejście do klientów, o czym świadczą słowa pana Emila Lisowskiego, Prezesa Zarządu, które warto tu przytoczyć: MARATHON to zespół specjalistów zaangażowanych w każde zlecenie. Dla nas nie ma rzeczy niemożliwych – elastyczność, solidność i terminowość to nasze zasady, które gwarantują Ci bezpieczeństwo ładunku i terminową realizację. Dla nas MARATHON to nie tylko praca. To pasja, z jaką rozwijamy naszą firmę. To empatia, którą obdarzamy naszych klientów w ich codziennym życiu biznesowym. To także orientacja na sukces towarzysząca nam przy każdej nowej inwestycji. Bycie częścią Grupy MARATHON to dla nas wszystkich – niezależnie od piastowanego stanowiska – duże wyzwanie, ale i satysfakcja. Codziennie staramy się sprostać wyzwaniom, jakie rzuca nam współczesny świat logistyki. Z zaangażowaniem realizujemy nasze zadania, bo wiemy, że nic nie mobilizuje tak bardzo jak sukces i zadowolenie Klientów. Pozytywne rekomendacje firm, z którymi współpracujemy, dają nam niezbite potwierdzenie, że to, co robimy, robimy dobrze. Nie ma nic bardziej stymulującego do działania.

Firma rozwija się dynamicznie: powstała jej nowoczesna siedziba, stale rozbudowuje się flota o nowe zestawy przestrzenne w normie Euro 6 (dziś firma posiada 180 pojazdów), wszystkie pojazdy wyposażono w system telematyczny TRANSICS, zakupiono grunty pod budowę Centrum Logistycznego (w 2017 oddano do użytkowania Centrum Logistyczne Marathon Cargo Hub), ciągle uruchamiane są nowe usługi dla klientów, firma ma własną stację benzynową, stację obsługi pojazdów, warsztaty naprawcze dla ciężarówek.

Centrum Usług Logistycznych Marathon Cargo Hub to obiekt o powierzchni 60000 m², położony w dogodnym miejscu – przy skrzyżowaniu autostrady A2 i trasy ekspresowej S5, miejsce na 19 200 palet oraz miejsce przeładunku dla 18 pojazdów jednocześnie, a także parking dla 100 ciężarówek. Oferuje kompleksowe usługi magazynowania i dystrybucji towarów, poczynając od organizacji dostaw do magazynów, poprzez magazynowanie, konfekcjonowanie, znakowanie, sortowanie, kompletację dostaw, wystawianie dokumentów handlowych w imieniu właściciela towaru, a także wstępną windykację i usługi telemarketingu. Prowadzona jest pełna gospodarka opakowaniami zwrotnymi i paletami. Firma jest w pełni zinformatyzowana, klientom zapewnia pełną integrację z systemem WMS/TMS. Klientom, którym zależy również na szybkiej i bieżącej informacji może być udostępniony moduł web.

Uczniowie zwiedzili 3-częściowy magazyn wysokiego składowania i poznali jego specyfikę. Następnie zademonstrowano im nowy zestaw przestrzenny – ciężarówkę z przyczepą tzw. „firanę” z otwieranym dachem, jej nowoczesne rozwiązania, system telematyczny TRANSICS – uczniowie mogli do woli posiedzieć w kabinie kierowcy. Potem zwiedzili warsztaty naprawcze dla ciężarówek, a w okręgowej stacji kontroli pojazdów uczestniczyli w przeglądzie samochodu. Uczniowie poznali również politykę kadrową – to firma przyjazna pracownikom.

Zwiedzenie firmy Marathon International Logistics było dla młodzieży wielkim przeżyciem. Długo potem dyskutowali o tym, co było ciekawsze – i nie padła tu żadna jednoznaczna odpowiedź. Pozostały w nas niezapomniane wrażenia tych nowych inwestycji, wszechobecnego porządku, czystości i świeżości, a przede wszystkim znakomitej organizacji i wielkiego zaangażowania pracowników, ich pasji, miłości do logistyki. Sukces firmy Marathon International Logistics dał nam wszystkim radość i satysfakcję. Każdy uczeń na pewno liczy na pracę w tak dobrym przedsiębiorstwie.

Elżbieta Stużyńska

Foto: Sebastian Płoński, Milena Grabowska

Nasza szkoła 
ma tytuł 
"Szkoły Uczącej Się"

Cewntrum Edukacji obywatelskiej

Współpracujemy z: 

ECDLPolska

 

495 logo 91124


Portal Miejski

Redakcja: Mirosława Siemianowska, Agnieszka Kostrzewa
Projekt i wykonanie: Zdzisław Niewiadomski
Copyright © 2005-2017 Zespół Szkół Ekonomiczno-Handlowych w Olsztynie