23 maja 2018 r. mieliśmy przyjemność gościć panów Yoichiego Iidę oraz Takayukiego Yoshitsuru, którzy opowiedzieli nam o Japonii oraz tradycyjnych japońskich dziecięcych rozrywkach. Mieliśmy także okazję zobaczyć krótką prezentację najważniejszych stylów wschodnich sztuk walki.

Interesujący wstęp dotyczący najciekawszych miejsc oraz zabytków w Japonii (zdaniem pana Takayukiego), dopełniła prezentacja o azjatyckich potrawach, albowiem tradycyjna kuchnia japońska uważana jest za jedną z najzdrowszych i najbardziej harmonijnych na świecie. Sushi, ramen, okonomiyaki, owoce morza w tempurze, to jedne z najbardziej rozpoznawalnych dań.

Japończycy są narodem kładącym szczególny nacisk na zachowanie i upamiętnienie dawnych tradycji, dlatego gry i zabawy są nierozłącznym elementem w rodzinnych domach. Przekazywane z pokolenia na pokolenie, zachowały swoje oryginalne zasady, o których opowiedział nam pan Takayuki. Co więcej uczniowie mogli wypróbować swoich sił w każdej z gier, sprawdzić swój refleks w „kendama”, wzbić w powietrze „taketonbo” – wiatraczek przypominający nasiona klonu, zakręcić japońskim bączkiem „koma” oraz wiele innych uroczych, ale i wymagających gier. Najwięcej radości sprawiła nam ostatnia zaprezentowana przez panów zabawa, „teoshizumou”, w której to oglądaliśmy zmagania naszych nauczycieli. Zasady gry są następujące: dwóch przeciwników stojąc naprzeciwko siebie ma za zadanie popchnąć partnera, tak żeby stracił równowagę, używając jedynie rąk. Wydaje się proste, ale najważniejsze by samemu nie stracić przy tym równowagi i sprawnie unikać popchnięć.

Organizatorem spotkania był pan Marek Wieczorek

Zuzanna Komosińska, klasa 3 TL          

Foto: Marek Wieczorek, Hubert Jaworski

Nasza szkoła 
ma tytuł 
"Szkoły Uczącej Się"

Cewntrum Edukacji obywatelskiej

Współpracujemy z: 

ECDLPolska

 

495 logo 91124


Portal Miejski

Redakcja: Mirosława Siemianowska, Agnieszka Kostrzewa
Projekt i wykonanie: Zdzisław Niewiadomski
Copyright © 2005-2017 Zespół Szkół Ekonomiczno-Handlowych w Olsztynie