23-24 maja 2018 r. młodzi adepci logistyki z klasy II TL odbyli wizyty studyjne w Intermodalnym Terminalu Kontenerowym w Centrum Logistyczno-Inwestycyjnym Poznań (CLIP), który mieści się w Swarzędzu, następnie w Marathon International Logistics w Kostrzynie – jednej z najlepszych firm branży TSL oraz zwiedzili fabrykę Volkswagena w Poznaniu Antoninku.

Swarzędz – miasto koło Poznania niegdyś słynące z produkcji mebli, całkowicie zmieniło swój charakter; dziś jest siedzibą kilku tysięcy podmiotów gospodarczych (w tym kilkadziesiąt z kapitałem zagranicznym) – przeważają przede wszystkim firmy logistyczne. Swoje zakłady ulokowała tu m.in. CLIP Group.

CLIP Group to grupa podmiotów prowadząca działalność logistyczną w zakresie magazynowania, transportu i usług towarzyszących. Częścią CLIP Group jest CLIP Logistyka sp. z o.o., będąca operatorem logistycznym działającym w Swarzędzu. Atutem firmy jest jej lokalizacja: CLIP Logistyka położona jest na trasie najważniejszego korytarza transportowego – linii E30, czyli II transeuropejskiego korytarza łączącego Rotterdam, Antwerpię, Warszawę, i dalej Moskwę i Pekin, a także na trasie korytarza Bałtyk – Adriatyk oraz blisko autostrady A2 Berlin – Warszawa i przy krajowej S5.

Dodatkowo tereny inwestycyjne CLIP Group (80 ha) w Swarzędzu objęte są Kostrzyńsko – Słubicką Specjalną Strefą Ekonomiczną. Lokalizowanie swoich przedsiębiorstw na terenie SSE pozwala na skorzystanie z ulg podatkowych dla inwestorów, a okres działania Specjalnych Stref Ekonomicznych w Polsce przedłużono do 2026 roku. 

Obecnie działalność CLIP Logistyka skupiona jest na około 224.000 m2 powierzchni produkcyjno-magazynowych. Młodzież zobaczyła z zewnątrz sześć nowoczesnych obiektów (47.000 m2, 30.000 m2, 36.000 m2, 38.000 m2, 38.000 m2, 35.000 m2) – nowoczesne magazyny wysokiego składowania klasy A.

W ramach wizyty studyjnej w młodzi technicy logistycy mieli okazję zapoznać się z funkcjonowaniem Intermodal Container Terminal CLIP, który zajmuje powierzchnię 8ha i ma pojemność 4500 TEU. Zwiedzający zobaczyli, jak działają nowoczesne dźwigi przeładunkowe Reach Stacker marki KALMAR oraz dwa firmy HYSTER o udźwigu 45 ton. Mogli wejść do kabiny dźwigu oraz do lokomotywy manewrowej. Terminal posiada pięć lokomotyw manewrowych, co gwarantuje niezależność, efektywność i elastyczność operacji, a także własne ciągniki siodłowe oraz naczepy do przewozu kontenerów. Terminal wyposażony jest w nowoczesny, dedykowany system IT, służący do ewidencjonowania ruchów i śledzenia lokalizacji składowania poszczególnych kontenerów. Uczniowie zapoznali się z systemem transportu intermodalnego, poznali usługi terminalowe oraz z bliska obejrzeli wagony kieszeniowe.

Tak, jak w poprzednim tygodniu klasa III TL, również uczniowie klasy II TL zwiedzili firmę Marathon International Logistics w Kostrzynie (wizyta opisana w artykule Logistyczna eskapada do Poznania). Wizyta była organizowana w ramach projektu Logistyka stawia na technika Wyższej Szkoły Logistyki i firmy Marathon International. Celem projektu jest podnoszenie kwalifikacji młodych logistyków poprzez praktykowanie a nie teoretyzowanie. Dlatego właśnie dla nas udostępniono Centrum Logistyczne Marathon International. Podczas zwiedzania fabryki Volkswagena w Antoninku uczniowie na własne oczy zobaczyli, jak powstają samochody użytkowe Volkswagena – Caddy, Caddy Maxi oraz różne wersje modelu Transportera T5. Uczniowie zapoznali się z procesami produkcyjnymi działu budowy karoserii oraz działu montażu. Zobaczyli, jak od podstaw powstają samochody, które trafiają następnie do klientów na całym świecie.


Produkcja samochodów to złożony proces, w którym krok po kroku powstaje gotowy samochód. W proces ten zaangażowani są tysiące ludzi oraz dziesiątki robotów.
W Dziale Budowy Karoserii tworzy się podstawę przyszłego samochodu. Wysoki stopień dokładności, bezpieczne procesy oraz rygorystyczne kontrole jakości stanowią przesłankę do zbudowania bezpiecznego i stabilnego samochodu.

Dział Montażu Volkswagen Poznań jest jednym z największych obszarów pod względem ilości pracowników. Montaż dwóch modeli Caddy i Transportera odbywa się w hali o pow. 29.000 m2 (powierzchnia ok. 5 boisk do piłki nożnej) na wspólnej linii montażowej o długości 1250 m.

Zatem nasi młodzi adepci logistyki mieli okazję być pierwszy raz w prawdziwym świecie logistyki!

Elżbieta Stużyńska

Foto: Paweł Cieślak, Dawid Kaczyński

Nasza szkoła 
ma tytuł 
"Szkoły Uczącej Się"

Cewntrum Edukacji obywatelskiej

Współpracujemy z: 

ECDLPolska

 

495 logo 91124


Portal Miejski

Redakcja: Mirosława Siemianowska, Agnieszka Kostrzewa
Projekt i wykonanie: Zdzisław Niewiadomski
Copyright © 2005-2017 Zespół Szkół Ekonomiczno-Handlowych w Olsztynie