6 czerwca 2018 r. w Zespole Szkół Ekonomiczno-Handlowych im. Polaków spod Znaku Rodła w Olsztynie miało miejsce uroczyste otwarcie Centrum Myśli Patriotycznej „Rodło”.

Projekt ten powstał z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości oraz ogłoszenia przez senat RP roku 2018 – Rokiem Pięciu Prawd Polaków.

 Głównym celem Centrum jest kształtowanie postaw patriotycznych wśród uczniów oraz kultywowanie Pięciu Prawd Polaków w środowisku lokalnym. Naczelną ideą zaś jest spajanie i współpraca środowisk patriotycznych, kulturalnych i naukowych pod sztandarem Rodła.

Na uroczystość przybyli: Jego Ekscelencja Arcybiskup Senior dr Edmund Piszcz, wiceprezydent miasta pan Jarosław Słoma, w imieniu Warmińsko-Mazurskiego Kuratora Oświaty pani Alicja Pogorzelska, koordynator Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Olsztynie oraz poczet sztandarowy ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Władysława Knosały w Olsztynie. Gośćmi honorowymi byli Patroni szkoły – Polacy spod Znaku Rodła: pani Maria Zientara-Surynowicz, pani Anna Mackowicz, panowie Herbert i Robert Pieczkowscy oraz pan dr Jan Chłosta.

W ramach konferencji naukowej krótkie prelekcje wygłosili: pan dr Jan Chłosta o Janie Baczewskim, pani Danuta Syrwid – starszy kustosz Muzeum Domu Gazety Olsztyńskiej o plebiscycie na Warmii i Mazurach 1920 roku oraz pani dr hab. Izabela Lewandowska prof. UWM o polskich szkołach na Warmii i Mazurach.

Po zakończeniu uroczystości goście oraz młodzież naszej szkoły mogli zwiedzić wystawę wypożyczoną z Domu Gazety Olsztyńskiej pt. Przyznając się do polskości – polskie szkoły na Warmii i Mazurach w latach 1929 – 1939.

Koordynator projektu      
Katarzyna Podchul       

Foto: Hubert Jaworski

Nasza szkoła 
ma tytuł 
"Szkoły Uczącej Się"

Cewntrum Edukacji obywatelskiej

Współpracujemy z: 

ECDLPolska

 

495 logo 91124


Portal Miejski

Redakcja: Mirosława Siemianowska, Agnieszka Kostrzewa
Projekt i wykonanie: Zdzisław Niewiadomski
Copyright © 2005-2017 Zespół Szkół Ekonomiczno-Handlowych w Olsztynie