11 października 2018 r., z inicjatywy pani Edyty Chodań i pani Anny Synowczyk, wybraliśmy się do kina, na film pt. Dywizjon 303, który opowiada o losach polskiego dywizjonu powietrznego, który przyczynił się do zachowania niepodległości przez Anglię w czasach II Wojny Światowej.

Na początku Anglicy nie wierzyli w Polaków i traktowali ich jako ostateczność, jako elementy, które są tylko malutką częścią układanki. Jednakże jak historia pokazuje, Polacy okazali się ogromną jej częścią i w głównej mierze oni obronili Wyspy Brytyjskie przed Adolfem Hitlerem.

Film pokazywany był w ramach akcji Kino na temat, która pozwala oglądającym poznać pewne problemy, a także realia dotyczące danego filmu. W tym przypadku, została nam przybliżona rzeczywistość II Wojny Światowej oraz wojny lotniczej. Dowiedzieliśmy się, jak wyglądało życie naszych dzielnych lotników, do czego może prowadzić desperackie dążenie, by zostać gwiazdą, a także to, co możemy czuć po stracie najbliższej nam osoby lub przyjaciela. Mogliśmy również poznać życie w latach 40. XX wieku.

Całość była bardzo interaktywna, gdyż na początku przeprowadzona była krótka rozmowa, podczas której mogliśmy poznać historię Dywizjonu. Na wejściu dostaliśmy dwukolorową kartkę, jak się później okazało służyła ona do odpowiedzi na bardzo ważne pytanie, związane z filmem: Czy można walczyć o ojczyznę, poza jej granicami? Czerwony kolor oznaczał „tak”, biały” nie”. Wszyscy podnieśli stronę czerwoną.

Cały film został oparty na faktach, nawet aktorzy grający naszych bohaterów z Dywizjonu 303, byli łudząco podobni do prawdziwych lotników. Czasami można było poczuć się jak w grze komputerowej, jednakże wtedy żołnierze nie mieli do przeżycia kilkunastu żyć, mieli tylko jedno, i mogli je ocalić, lub stracić.

Tym samym pierwszy blok Kina na temat jest już za nami, a my, z niecierpliwością, czekamy na to, co będzie nam zaproponowane kolejnym razem.
Dominik Dobies, III TOR

Nasza szkoła 
ma tytuł 
"Szkoły Uczącej Się"

Cewntrum Edukacji obywatelskiej

Współpracujemy z: 

ECDLPolska

 

495 logo 91124


Portal Miejski

Redakcja: Mirosława Siemianowska, Agnieszka Kostrzewa
Projekt i wykonanie: Zdzisław Niewiadomski
Copyright © 2005-2017 Zespół Szkół Ekonomiczno-Handlowych w Olsztynie