25 października 2018 r., w ramach Projektu Promowania Miasta Olsztyn w Japonii i Wymiany Kulturowej i gospodarczej między Olsztynem a Japonią, naszą szkołę ponownie odwiedzili niezwykli goście z Japonii. Pani Matsuko Miryasu, która uwieczniła nasze spotkanie oraz pani Yasuko Ishizaka, która przedstawiła się jako Katy i to ona prowadziła warsztaty. Naszym gościom towarzyszył sensei Yoichi Iida.

Na początku pani Katy opowiedziała nam o swoim rodzinnym mieście Nagano oraz Shinjuku, dzielnicy Tokio, w której pracuje.

Nagano to małe miasteczko, położone na zachód od Tokio. Słynie głównie z turystyki i sportów zimowych. To właśnie tam, w roku 1998 odbywały się zimowe igrzyska olimpijskie. Wioska jest położona w kotlinie gór, otoczona drzewami i jeziorami. Niezwykle malownicze miejsce, szczególnie podczas jesieni, kiedy przyroda pokazuje swoje różnorodne barwy. Wtedy do Nagano przyjeżdża wielu turystów, aby nacieszyć się pięknem natury.

Cały wykład prowadzony był po angielsku, ponieważ pani Katy jest nauczycielką właśnie tego języka. Uważa, iż tym, co łączy ludzi na całym świecie, jest uśmiech i ojczysty język Szekspira.

Pani Katy opowiedziała nam o swoich uczniach, szkole w której uczy i zadała nam pytania przygotowane przez jej 14- i 15- letnich wychowanków. Szczerze przyznała, że Japończycy mało wiedzą o takim kraju jak Polska, jednak zaczynają go kojarzyć po dobrym meczu o Mistrzostwo Świata w piłce nożnej. Byli ciekawi najlepszych miejsc do zwiedzania w Polsce oraz najpopularniejszych sportów.
My również mogliśmy zadać pytania jej uczniom oraz samej pani Katy.

Nasz gość uważa, że ludzie w Polsce są niezwykle przystojni, mają piękne, niebieskie oczy, jasną cerę oraz są znacznie wyżsi od niej samej. Warto wiedzieć, iż w Japonii jasna cera i wyraziste oczy uważane były za wzorcowy ideał piękna. Dlatego makijaż gejsz był blady, niemal biały, a ich usta czerwone. Bardzo smakowały jej nasze polskie tradycyjne dania: rosół, pierogi. Była zachwycona smakiem polskich ciast.

W tak miłej atmosferze minął nam kolejny projekt, w którym mieliśmy przyjemność zapoznać się z kulturą azjatycką, gościć wspaniałe osoby i oderwać się od jesiennej polskiej nostalgii.

Zuza Komosińska        

[Projekt Współpracy Olsztyna z Japonią 日本ーオルシティン 交流プロジェクト].

https://www.olsztyn.eu/o-olsztynie/wspolpraca-olsztyna-z-japonia.html

Nasza szkoła 
ma tytuł 
"Szkoły Uczącej Się"

Cewntrum Edukacji obywatelskiej

Współpracujemy z: 

ECDLPolska

 

495 logo 91124


Portal Miejski

Redakcja: Mirosława Siemianowska, Agnieszka Kostrzewa
Projekt i wykonanie: Zdzisław Niewiadomski
Copyright © 2005-2017 Zespół Szkół Ekonomiczno-Handlowych w Olsztynie