Z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości nasza szkoła wzięła udział w Ogólnopolskim Konkursie Szkoła Niepodległej.

Inicjatywa realizowana była od lutego do grudnia 2018 roku. W ramach konkursu uczniowie wraz z nauczycielami zrealizowali 7 zadań związanych ze stuleciem niepodległości:

Szlak Trzech Świąt Rzeczypospolitej

 1. Udział społeczności szkolnej w miejskich obchodach świąt państwowych: 2 maja Dzień Flagi oraz 227. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja (sprawozdanie zamieszczone na szkolnej stronie internetowej). Odpowiedzialni za realizację: Damian Najduch, Małgorzata Welenc, Marek Wieczorek, Paweł Cieślak.
 2. Przygotowanie spektaklu słowno-muzycznego 11 XI prezentowanego szerszej niż szkoła publiczności.
  Zorganizowanie 9 listopada 2018 r. (dzień ogólnopolskich obchodów 100-lecia niepodległości w szkołach w ramach akcji #RekordDlaNiepodległej) widowiska historycznego Twórcy Niepodległej. Spektakl był transmitowany online przez szkolny facebook. Partnerem przedsięwzięcia była Gmina Olsztyn. Odpowiedzialni za realizację: Katarzyna Podchul, Małgorzata Topolewska-Micek.

  Szlak Współtwórców Niepodległości
 3. Przygotowanie projektu trasy turystycznej związanej z wydarzeniami lub ich bohaterami.

  Projekt 5 tras turystycznych Szlakiem Polaków spod Znaku Rodła i działaczy polskich po Olsztynie zamieszczony na szkolnej stronie internetowej w zakładce Wirtualna Izba Tradycji. Odpowiedzialna za realizację zadania – Bogna Daukszewicz.
 4. Nagranie reportażu lub audycji radiowej związanej z postacią walczącą o wolność.

  22 maja 2018 r. nagranie wywiadów z Patronami szkoły i wybór materiałów źródłowych, z których powstał film W szkole Rodła wyemitowany 17 grudnia 2018 r., zamieszczony na youtube. Partnerem przedsięwzięcia był Zarząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Odpowiedzialna za realizacje – Katarzyna Podchul.

  Szlak Żołnierzy Niepodległości
 5. Otoczenie opieką miejsc pamięci.

  Projekt edukacyjny Kronika Pamięci, przedstawiający otoczenie opieką grobów warmińskich działaczy niepodległościowych przez społeczność szkolną. Film zamieszczony na youtube. Patronami przedsięwzięcia byli: Warmińsko-Mazurski Kurator Oświaty i Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej. Opiekunowie projektu: Katarzyna Podchul, Piotr Knaf.

  Szlak Dróg do Niepodległości
 6. Zorganizowanie wycieczki do miejsc związanych z odzyskaniem niepodległości.

  Udział społeczności szkolnej w lekcjach muzealnych zorganizowanych w Ośrodku Badań Naukowych im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Olsztynie oraz Muzeum Domu Gazety Olsztyńskiej (sprawozdanie zamieszczone na szkolnej stronie internetowej). Odpowiedzialna za realizację – Katarzyna Podchul.

  Szlak Pierwszych Dni Wolności
 7. Symbol Niepodległej – przygotowanie projektu graficznego.

  Konkurs graficzny dla szkół ponadgimnazjalnych na plakat pod hasłem Z Rodłem. Ku Niepodległej. Prace konkursowe zostały pokazane na wystawie w Muzeum Domu Gazety Olsztyńskiej w 100-lecie odzyskania niepodległości 11 listopada 2018 r. Partnerami przedsięwzięcia byli: Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej i Muzeum Domu Gazety Olsztyńskiej. Sprawozdanie zamieszczone na szkolnej stronie internetowej. Odpowiedzialna za realizację zadania – Katarzyna Podchul.

Szkolny koordynator konkursu       
Katarzyna Podchul               

Nasza szkoła 
ma tytuł 
"Szkoły Uczącej Się"

Cewntrum Edukacji obywatelskiej

Współpracujemy z: 

ECDLPolska

 

495 logo 91124


Portal Miejski

Redakcja: Mirosława Siemianowska, Agnieszka Kostrzewa
Projekt i wykonanie: Zdzisław Niewiadomski
Copyright © 2005-2017 Zespół Szkół Ekonomiczno-Handlowych w Olsztynie