Podczas pobytu w Trójmieście 28.03.2019 r. uczniowie klas II-IV technikum w zawodzie technik logistyk zwiedzili bardzo osobliwe, jedyne takie w kraju Muzeum Emigracji w Gdyni. Muzeum poświęcone historii polskiej emigracji – jednemu z najważniejszych zjawisk w naszej historii, powstało w historycznym gmachu Dworca Morskiego, skąd przez dziesięciolecia wypływały polskie transatlantyki.

Uczniowie obejrzeli atrakcyjną w formie multimedialną ekspozycję stałą przedstawiającą najróżniejsze wymiary emigracji. Wystawa opowiada o dziejach wyjazdów i losach Polaków na świecie w ścisłym związku ze współczesnością. Historia emigracji pisze się bowiem nadal każdego dnia.

Historia wyjazdów z ziem polskich toczyła się na przestrzeni setek lat. W najróżniejsze części świata wyruszano zarówno za chlebem, jak i w poszukiwaniu wolności i innego życia. Nie zmieniło się to po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. W wędrówkę ruszano pieszo, pociągami, na pokładach statków, a później i samolotów. Po wstąpieniu do Unii Europejskiej emigracja stała się pokoleniowym doświadczeniem milionów młodych Polaków.

Młodzież i chyba wszyscy zwiedzający wystawę z wielką zadumą oglądali kolejne eksponaty i zapewne czuli to, czego doświadczali Polacy, którzy opuszczali swoje domy pod koniec XVIII wieku oraz starali się zrozumieć, co to znaczy emigrować na początku XXI wieku i czym jest emigracja w dobie podroży lotniczych. Z wystawy można było odczytać i zrozumieć przyczyny emigracji ludzi w poszczególnych okresach dziejów Polski. Z wielkim zainteresowaniem zwiedzający oglądali m. in. makietę transatlantyku MS Batory, maszynę parową oraz wagony kolejowe, a także słuchali radiostacji „Wolna Europa”.

Uczniowie poznali losy milionów ludzi, niektóre bardzo smutne, zarówno ludzi anonimowych, jak i tych sławnych, których nazwiska pojawiają się w kontekście wielkich osiągnięć naukowych, sportowych, biznesowych i artystycznych.

Odniosło się wrażenie, że po obejrzeniu wystawy nikt nie brał pod uwagę możliwości emigracji. Warto jest pozostać tu, we własnym kraju, pracować dla własnej ojczyzny i być ze swoją rodziną, często starszymi już rodzicami, dziadkami, rodzeństwem, przyjaciółmi, dbać o swój polski dom oraz porozumiewać się w ojczystym języku.

Ale czy potrafimy ocalić przed zapomnieniem pamięć o milionach ludzi, którzy gdzieś na obczyźnie pamięć o Polsce zaszczepili swoim dzieciom i wnukom?

Elżbieta Stużyńska

Foto: Dawid Kaczyński, Elżbieta Stużyńska

Znajdź nas na:

Szkołą jest pod opieką Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej nr 3.

tel. 89 527 23 47
w godz. 8:00-15:00

Realizowane projekty

Modernizacja zawodu- lepszy start na rynku pracy

Pracownia kreowania wizerunku i pielęgnacji fryzjerskiej


Zrealizowane projekty

Nowy zawód na miarę potrzeb

Nowe metody dla ucznia wygody

Pomóż mi osiągnąć sukces

Zdam maturę tylko mi pomóż

Nasza szkoła 
ma tytuł 
"Szkoły Uczącej Się"

Cewntrum Edukacji obywatelskiej

Współpracujemy z: 

ECDLPolska

 

495 logo 91124


Portal Miejski

Redakcja: Mirosława Siemianowska, Agnieszka Kostrzewa
Projekt i wykonanie: Zdzisław Niewiadomski
Copyright © 2005-2017 Zespół Szkół Ekonomiczno-Handlowych w Olsztynie