Indeksy Uniwersytetu Gdańskiego dla naszych finalistów III OOSL

W dniach 4-5 kwietnia 2019 r. na Wydziale Ekonomicznym Uniwersytetu Gdańskiego odbył się wielki finał III Ogólnopolskiej Olimpiady Spedycyjno-Logistycznej. Do Sopotu, gdzie mieści się siedziba organizatora, przybyło 75 finalistów z całej Polski, w tym nasi uczniowie: Julia Zientek z klasy IV TL i Jakub Kowalski z klasy III TL.

Wszyscy to prawdziwi pasjonaci logistyki i spedycji, którzy zostali wyłonieni w dwóch poprzedzających etapach III OOSL spośród kilku tysięcy uczestników. Wielu z nich, w tym nasi uczniowie to już wielokrotni finaliści olimpiad: Ogólnopolskiej Olimpiady Logistycznej (organizator: WSL w Poznaniu) lub Ogólnopolskiej Olimpiady Spedycyjno-Logistycznej (organizator: Wydział Ekonomiczny UG w Sopocie). Świadczy to o wysokim poziomie przygotowania uczestników.

W przeddzień zawodów III stopnia organizatorzy zapewnili uczestnikom i ich opiekunom fascynujący program towarzyszący: unikalne, o wysokiej wartości poznawczej wycieczki i wykłady. Uczestnicy mieli okazję zwiedzić Port Lotniczy Gdańsk im. Lecha Wałęsy lub Port Gdańsk, jego poszczególne nabrzeża, gdzie mogli zaobserwować przeładunki różnorodnych towarów m. in.: samochodów, owoców cytrusowych, węgla, drewna, fosforytów, gazu płynnego, a w terminalu kontenerowym DCT Gdańsk na własne oczy zobaczyć przeładunek kontenerów na największym kontenerowcu świata OOCL Indonesia (21 413 TEU), który właśnie zawinął do naszego portu. Olbrzymi statek naprawdę robił wrażenie. Warto zauważyć wyjątkowość i bezprecedensowość wycieczek do portów, które niezwykle trudno jest zorganizować ze względu na duży ruch w terminalach i wymagane procedury bezpieczeństwa (byliśmy prowadzeni przez samochód pilotujący, do naszego autokaru wsiadł przewodnik, a kierowca musiał posiadać wcześniej uzyskane po przeszkoleniach specjalne uprawnienia). Następnie wszyscy uczestnicy zwiedzili z przewodnikiem Stare Miasto w Gdańsku.

W dniu konkursu uczestnicy i ich opiekunowie mieli okazję wysłuchać interesujących wykładów nt. korytarzy transportowych: 1. północ-południe – przedstawiciela Luka Rijeka – operatora największego portu w Chorwacji, 2. Jedwabnego Szlaku – jego rewitalizacji – przedstawiciela Instytutu Konfucjusza przy Uniwersytecie Gdańskim. Dzięki programowi towarzyszącemu uczniowie mieli okazję spotkać wysokiej klasy specjalistów renomowanych firm logistycznych oraz przekonali się, jak ogromny wymiar i znaczenie ma branża Transport Spedycja Logistyka i jakie stoją przed nią perspektywy rozwoju.

Zawody III stopnia polegały na rozwiązaniu testu wielokrotnego wyboru, w tym wielu zadań obliczeniowych. Julia i Kuba zajęli odpowiednio 36. i 56. miejsce, zdobywając tytuł finalisty, nagrody rzeczowe oraz indeksy Wydziału Ekonomicznego Uniwersytetu Gdańskiego na kierunki ekonomia i międzynarodowe stosunki gospodarcze. Jak ocenił Przewodniczący prof. UG dr hab. Przemysław Borkowski, finaliści na ogół dawali sobie radę z pracochłonnymi obliczeniami, brakowało im jednak wiedzy merytorycznej.

Zdobycie indeksów jest nagrodą wielce satysfakcjonującą; Wydział Ekonomiczny Uniwersytetu Gdańskiego jest wysoko notowany w rankingach (w 2016 roku w rankingu „Rzeczpospolitej” został uznany za jeden z trzech najlepszych wydziałów ekonomicznych w Polsce), a miejsce studiowania jest bardzo atrakcyjne.

Gratulujemy naszym finalistom!

Elżbieta Stużyńska

Foto: Wydział Ekonomiczny UG, Elżbieta Stużyńska

Nasza szkoła 
ma tytuł 
"Szkoły Uczącej Się"

Cewntrum Edukacji obywatelskiej

Współpracujemy z: 

ECDLPolska

 

495 logo 91124


Portal Miejski

Redakcja: Mirosława Siemianowska, Agnieszka Kostrzewa
Projekt i wykonanie: Zdzisław Niewiadomski
Copyright © 2005-2019 Zespół Szkół Ekonomiczno-Handlowych w Olsztynie