W stolicy polskiej logistyki

15-16 maja 2019 r. uczniowie klasy III TL tradycyjnie, jak co roku, odwiedzili Poznań – od lat uznawany za stolicę polskiej logistyki.

W tym roku uczniowie zwiedzili:

  • Interaktywne Centrum Bezpieczeństwa Škoda Auto Lab,
  • nowopowstały Zakład Volkswagen Crafter we Wrześni,
  • Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919.

ŠKODA AUTO LAB to pierwsze tak zaawansowane technicznie i przyjazne Interaktywne Centrum Bezpieczeństwa w Polsce stworzone przez markę ŠKODA, łączące w sobie edukację motoryzacyjną z rozrywką. W każdej z 5 stref (Bezpieczeństwo, Technologia, Eko, Bezpieczna Podróż, Kino) to mnóstwo różnorodnych interaktywnych atrakcji; można skorzystać z interaktywnych eksponatów, doświadczyć wielu sytuacji drogowych, a przy okazji dobrze się przy tym bawić. Tu każdy może poznać tajniki bezpiecznej i ekologicznej jazdy oraz zgłębić sekrety techniki, kryjące się pod maską aut. Wszystko to dzięki takim atrakcjom, jak:

  • symulatory jazdy samochodem, zderzeń oraz dachowania,
  • przekrój poprzeczny samochodu,
  • filmy, quizy oraz zajęcia dla dzieci i młodzieży prowadzone przez animatora,
  • trójwymiarowe motopuzzle,

interaktywne instalacje: waga przeciążeniowa, urządzenia do pomiaru czasu reakcji, alkogogle i wiele innych.

Nasi uczniowie przeżyli tu ekscytującą przygodę, która jednocześnie była nauką. Doświadczyli wielu sytuacji drogowych, zapewniając sobie przy tym sporo frajdy.

W strefie „Bezpieczeństwa”, dzięki symulatorom jazdy i zdarzeń drogowych, uczniowie dowiedzieli się, jak zachować się w sytuacjach ekstremalnych na drodze. W symulatorze zderzenia i symulatorze dachowania przekonali się, jak reaguje ciało podczas zderzeń. Po takich doświadczeniach już nikt z uczniów nie uważa, że zapinanie pasów to tylko uregulowana prawem konieczność.

W strefie „Pierwszej Pomocy” uczniowie sprawdzili, czy są przygotowani do udzielania pierwszej pomocy. Uczniowie aktywnie odpowiadali na pytania i zademonstrowali jak prawidłowo robić masaż serca i sztuczne oddychanie.

W strefie „Uwaga! Wypadek!” Uczniowie dowiedzieli się, jakie konsekwencje może mieć chwila beztroski lub nieuwagi podczas jazdy.

Wyszliśmy z przekonaniem, że każdy kierowca powinien choć raz odwiedzić Interaktywne Centrum Bezpieczeństwa Škoda Auto Lab.

Wielką atrakcją było zwiedzenie nowego zakładu Volkswagena Crafter we Wrześni. To tu od października 2016 roku produkowana jest nowa generacja modelu Crafter. W nowej fabryce zatrudnienie wynosi 3000 osób. Koszt inwestycji wyniósł ponad 800 milionów euro, co czyni z niej jedną z największych inwestycji zagranicznych w Polsce w ostatnich 10-leciu.Powierzchnia zakładu wynosi 220 ha, co odpowiada 300 boiskom piłkarskim. Na terenie fabryki działa nowoczesna Hala Budowy Karoserii, Lakiernia, Hala Montażu oraz Park Dostawców, Dział Samochodów Specjalnych oraz Dział Produkcji Pilotażowej. Moce produkcyjne nowego Zakładu mogą osiągnąć nawet 100 000 samochodów rocznie. Nowy Crafter dostępnych jest w aż 69 wariantach. W projekcie Crafter wdrożono wiele innowacyjnych rozwiązań. Jednak produkuje się tu nie tylko w sposób nowoczesny i według najnowszego stanu techniki, ale i ekologiczny.

Elżbieta Stużyńska        

Foto: Elżbieta Stużyńska, Volkswagen-Poznań

Nasza szkoła 
ma tytuł 
"Szkoły Uczącej Się"

Cewntrum Edukacji obywatelskiej

Współpracujemy z: 

ECDLPolska

 

495 logo 91124


Portal Miejski

Redakcja: Mirosława Siemianowska, Agnieszka Kostrzewa
Projekt i wykonanie: Zdzisław Niewiadomski
Copyright © 2005-2019 Zespół Szkół Ekonomiczno-Handlowych w Olsztynie