Europejski Dzień Języków Obcych 26.09.2019
 

Europejski Dzień Języków Obcych jest inicjatywą Komisji Europejskiej. Wydarzenia organizowane 26 września we wszystkich krajach Unii mają uświadamiać istotne znaczenie wielojęzyczności w jednoczącej się Europie.

Europejski Dzień Języków Obcych jest inicjatywą Komisji Europejskiej. Wydarzenia organizowane 26 września we wszystkich krajach Unii mają uświadamiać istotne znaczenie wielojęzyczności w jednoczącej się Europie.

Z okazji piętnastolecia przystąpienia Polski do Unii Europejskiej dzień ten był celebrowany w naszej szkole w szczególny sposób. Partnerem wydarzenia był Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej. Uroczystą galę rozpoczął występ Konrada Popławskiego z klasy II TL, który z towarzyszeniem gitary odśpiewał Hymn Unii Europejskiej. Następnie można było zapoznać się z prezentacją na temat kultury hiszpańskiej. W związku z obchodami Dnia Języków w naszej szkole odbyły się trzy konkursy. Jednym z nich był Konkurs wiedzy o systemie politycznym Wielkiej Brytanii przeprowadzony w języku angielskim. Pytania przygotowali eksperci z Instytutu Nauk Politycznych UWM w Olsztynie. Instytut podarował też nagrody książkowe dla zwycięzców. Laureatów poznaliśmy podczas uroczystej gali, a zostali nimi:

  1. miejsce – Filip Czerwiński, kl. II TOR
  2. miejsce – Michał Kocieński, kl. II Tib
  3. miejsce – Mateusz Kapla, kl. II TOR

18 września 2019 odbył się konkurs języka angielskiego „English Rules". Obejmował on zagadnienia leksykalno-gramatyczne na poziomie B1, wplecione zostały również elementy historii, wiedzy o społeczeństwie, geografii i szeroko pojętej kultury. Wymienione elementy związane były głównie z okrągłymi rocznicami przypadającymi w bieżącym roku, czyli: 80. rocznicą wybuchu II wojny światowej, 75. rocznicą Powstania Warszawskiego, 20. rocznicą wstąpienia do NATO i 15. rocznicą wstąpienia do UE.

Zwycięzcy to:

  1. miejsce – Aleksandra Ląkiert – IV TIb
  2. miejsce – Krzysztof Zantorski – III TL
  3. miejsce – Lidia Zarzycka – II TOR

Ostatnim punktem programu był konkurs Wiedzy o Niemczech i Unii Europejskiej. Przeprowadzony został w języku niemieckim w formie interaktywnego quizu.

Wyniki konkursu:

  1. miejsce – Dominik Dobies, kl. IV TOR
  2. miejsce – Krzysztof Zantorski, kl. IIL TL
  3. miejsce – Wioletta Panek, kl. III TL

Uroczystość uświetnił występ uczniów z klasy II TOR, którzy w formie karaoke zaśpiewali piosenkę z Powstania Warszawskiego pt. „Serce w plecaku” w wersji polskiej i angielskiej z towarzyszeniem akordeonu (pan Piotr Mikołajczyk) i gitary (Konrad Popławski II TL).

Gratulujemy serdecznie wszystkim laureatom!

Osoby zaangażowane

Nauczyciele: Poptr Antoszkiewicz, Kamil Choroszko, Katarzyna Cieplińska, Paweł Cieślak, Elżbieta Dziedzicka, Ewa Jakubowska, Maja Kośnik, Joanna Karłowicz, Piotr Mikołajczyk, Katarzyna Podchul, Izabela Radek-Beczak, Małgorzata Topolewska-Micek, Małgorzata Welenc.

Uczniowie: Dominika Ciunowicz i Dominik Dobies – IV TOR, Hubert Jaworski – IV TiB, Konrad Popławski – II TL.

Wszystkim serdecznie dziękujemy

Tekst: Katarzyna Cieplińska            

Zdjęcia: Hubert Jaworski – IV TiB

Nasza szkoła 
ma tytuł 
"Szkoły Uczącej Się"

Cewntrum Edukacji obywatelskiej

Współpracujemy z: 

ECDLPolska

 

495 logo 91124


Portal Miejski

Redakcja: Mirosława Siemianowska, Agnieszka Kostrzewa
Projekt i wykonanie: Zdzisław Niewiadomski
Copyright © 2005-2019 Zespół Szkół Ekonomiczno-Handlowych w Olsztynie