Wizyta studyjna laureatów konkursu „#15latWMwUE” w Brukseli

dniach 23-25 września 2019 roku laureaci konkursu #15latWMwUE Mateusz Kapla, Filip Czerwiński i Dawid Nowak z klasy drugiej technikum w zawodzie technik organizacji reklamy odbyli wizytę studyjną w Brukseli.

Pierwszego dnia uczniowie wraz z opiekunem i pracownikiem Departamentu Współpracy Międzynarodowej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie panem Bartoszem Grucelą odwiedzili Biuro Regionalne Województwa Warmińsko-Mazurskiego w Brukseli (Dom Polski Wschodniej). O jego działalności opowiedziała pani dyrektor Małgorzata Wasilenko. Następnie udaliśmy się na zwiedzanie Brukseli.

Podczas drugiego dnia odwiedziliśmy Ambasadę RP w Królestwie Belgii gdzie spotkaliśmy się z Ambasadorem panem Arturem Orzechowskim, który przedstawił nam funkcjonowanie Ambasady. Następnie udaliśmy się na wizytę w Stałym Przedstawicielstwie RP przy UE gdzie spotkaliśmy się z panem Edgarem Szewczykiem – Rzecznikiem Prasowym. Kolejne miejsca, które zwiedziliśmy to Rada Unii Europejskiej i Parlament Europejski. Na koniec dnia udaliśmy się do Parlamentarium – Centrum dla zwiedzających Parlament Europejski. Parlamentarium jest największym w Europie parlamentarnym centrum dla zwiedzających i jedną z najważniejszych atrakcji turystycznych Brukseli. Multimedialna interaktywna ekspozycja pokazuje m.in. historię integracji europejskiej i zasady pracy Parlamentu Europejskiego oraz innych unijnych instytucji.

Ostatniego dnia odwiedziliśmy Berlaymont gdzie spotkaliśmy się z pracownikiem Komisji Europejskiej pochodzącym z Województwa Warmińsko-Mazurskiego panią Ewą Małż. Następnie odwiedziliśmy Europejski Komitet Regionów gdzie poznaliśmy jego zadania i funkcjonowanie. Kolejnym miejscem wizyty w Brukseli było zwiedzanie Domu Historii Europy. Wizyta w muzeum była okazją do zapoznania się z przemianami i wydarzeniami historycznymi w Europie i na świecie. Ostatnie spotkanie podczas trzydniowego wyjazdu studyjnego w Brukseli odbyło się w Domu Polski Wschodniej gdzie pani Joanna Basztura przedstawiła cele programu Erasmus dla uczniów szkół średnich i studentów.

Koordynator projektu: Katarzyna Podchul

Opiekun grupy w Brukseli: Damian Najduch

Obejrzyj film konkursowy Europa w naszej szkole https://youtu.be/TB0kQ4nyWD0

Nasza szkoła 
ma tytuł 
"Szkoły Uczącej Się"

Cewntrum Edukacji obywatelskiej

Współpracujemy z: 

ECDLPolska

 

495 logo 91124


Portal Miejski

Redakcja: Mirosława Siemianowska, Agnieszka Kostrzewa
Projekt i wykonanie: Zdzisław Niewiadomski
Copyright © 2005-2019 Zespół Szkół Ekonomiczno-Handlowych w Olsztynie