W ramach realizacji projektu pt. „Warsztaty programowania i fotografowania w ZSEH”, dofinansowanego przez Zarząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego, odbył się spacer historyczny pt. „Nowoczesne oblicze olsztyńskiej secesji”.

W wydarzeniu wzięli udział seniorzy z Akademii Trzeciego Wieku w Olsztynie oraz uczniowie klasy pierwszej technikum organizacji reklamy wraz z wychowawcą i nauczycielem grafiki komputerowej, panem Tomaszem Czubą. Uczestnicy wyprawy wspólnie fotografowali secesyjne budynki w Olsztynie, wezmą także udział, w drugim etapie projektu, w warsztatach z programowania i fotografowania. A oto relacja pana Tomasza Czuby z wycieczki po mieście.

Spotkanie z seniorami odbyło się przy Kamienicy Naujackiej, przy ul. Dąbrowszczaków 3, tam poznaliśmy naszych partnerów wycieczki, przemiłe towarzystwo z kółka fotograficznego. Po chwili ruszyliśmy razem na zatłoczone chodniki w pobliżu ratusza, a celem naszym była Książnica Polska – pierwszy punkt programu zwiedzania. Wykonaliśmy sporo zdjęć, młodzież z pierwszej klasy technikum organizacji reklamy wspaniale odnalazła się w tematyce wykonywania fotografii, zawiązały się rozmowy z seniorami, wymieniano doświadczenia, dyskutowano. To był bardzo miły widok.

Naszym kolejnym punktem programu był powrót pod Kamienicę Naujacką, po drodze  pan z grupy seniorów wspomniał, że przy ul. Mrongowiusza można zaobserwować chyba jedyny w mieście znak herbu Olsztyna na szczycie  budynku (foto). Na moment zatrzymaliśmy się, by zobaczyć na gzymsie budowli stary znak. Chwilę później byliśmy przy Kamienicy Naujackiej. Jedna z uczestniczek  wycieczki oprowadziła nas wszystkich po budynku. Nasi seniorzy organizują w tym miejscu wystawy i mają możliwość  zaprezentowania swoich prac fotograficznych. Kamienica jest piękna, odrestaurowana, można podziwiać jej secesyjną tradycję. Wykonaliśmy sporo zdjęć, w tym grupowe – wszystkich uczestników wycieczki (foto) – i ruszyliśmy na podziwianie kolejnego punktu programu, jakim była Villa Fortuna, która znajduje się w pobliżu Kamienicy Naujackiej, przy ul. Dąbrowszczaków 18. Na gzymsie budynku dostrzegliśmy napis z nazwą obiektu. I tutaj wykonaliśmy sesje zdjęciowe ukazujące piękno architektury.. Od początku spotkania z seniorami mieliśmy okazję słuchać ich opowieści na temat historii poszczególnych obiektów secesyjnych w Olsztynie, to była nieoceniona pomoc dydaktyczna..

Chwilę później nasza grupa przemieściła się pod kolejny secesyjny obiekt pod adresem Dąbrowszczaków 28 – Hotel Dyplomat, dawniej Restauracja Smakosz, potem Restauracja Pod Samowarem. Budynek przechodzi kolejne remonty, na ścianie od frontu pozostawiono stary napis – poprzednią nazwę budynku, miły gest historyczny. Po dyskusjach o losach tego miejsca udaliśmy się do ostatniego punktu naszej wycieczki, chodzi o zabudowę przy Placu Bema. Przepiękne budowle, w dużej części odrestaurowane, są niepowtarzalne, drzemie w nich niejedna olsztyńska historia, widzą nasze miasto i gdyby potrafiły mówić, to długo mogłyby nam opowiadać o przeszłości . Jeden z seniorów zwrócił  uwagę, że bliżej starostwa przytulona jest do nich Kamienica Martha, która również należy do obiektów architektury secesyjnej. Po chwili robienia zdjęć okazało się, że nasi goście mają możliwość, dzięki pomocy swojej koleżanki, zaprezentować nam przepiękną klatkę schodową  budynku w tamtejszej zabudowie przy placu Bema. Klatka schodowa, dzięki staraniom jednej z seniorek, została odrestaurowana i lśni, pokazując swoją dawną świetność. Na miejscu przemiła pani opowiedziała nam o tym architektonicznym obiekcie i jego historii..

W tym też punkcie nasza wycieczka się zakończyła, młodzież wróciła do szkoły, a seniorzy, mam nadzieję, zadowoleni ze wspólnej wyprawy poszli do domów – zapewne przeglądać zdjęcia.

Dziękujemy za pomoc w realizacji wycieczki, nieocenione wrażenia oraz podzielenie się wiedzą o secesyjnych zakątkach w Olsztynie.

Tomasz Czuba